preloader

Lee®, H.D. Lee tarafından kurulan ikonik Amerikan denim ve casual giyim markasıdır. 130 yıllık marka, tüketiciye rahatlık ve konfor sağlamaya odaklı tasarım ve işçiliğiyle, insanların kendilerine olan güvenlerini artırmak ve hayata karşı dik duruş sergilemeleri için ilham vermektedir. Hareketten beslenen yenilikleri, çok yönlü stili ve fitlerinin vücuda üstün uyumu ile nesillerdir markayı sevenlerin sadakatini kazanmıştır.

İÇİNDEN GELDİĞİ GİBİ!

Tarihçe

Henry David Lee ve dört iş ortağı, The H.D. Kansas'taki Lee Mercantile Şirketi’ni kurdu. Dünyanın dört bir yanından tedarik ettiği bakkaliye ve temel ihtiyaç malzemelerini Lee markası altında marketlere dağıtmak üzere peketlediler.

Bölgenin nüfusu arttıkça, yerel olarak yetiştirilemeyen veya üretilemeyen ürünlere olan talep arttı ve Lee, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tekliflerini genişletti. Lee, 1900 ile 1909 arasında The H.D. Lee Flour Mills Company, Lee Hardware Company ve Kansas Ice and Storage şirketlerini kurdu.

Tulumlarda potansiyel iş hacmini keşfeden H.D. Lee Mercantile Company, tulum ve iş ceketleri üretmek için ilk hazır giyim fabrikasını Kansas, Salina'da açtı. Lee'nin kaliteli iş kıyafetleri üretmede yaşadığı başarı, sonunda şirketin odak noktasını toptan bakkal ve kuru gıda distribütörlüğünden hazır giyim üretim devine dönüştürdü.

Lee ilk tek parça tulumu yarattı: ikonik Union-Alls, hem belin altındaki hem de üstündeki kıyafetleri korumak için tasarlandı. Ertesi yıl (1914) Lee, "Union-Alls" terimini ABD patent ofisine kaydettirdi ve ürün hattına ekledi. İki yıl içinde, Lee reklamlarının önerdiği gibi, "her otomobilin koltuğunun altında bir Union-Alls kıyafeti" vardı.

Union-Alls popülaritesinin bir sonucu olarak, H.D. Lee Mercantile Company, talebi karşılamak için üretim yeteneklerini artırdı. H.D. Lee ticaret şirketi, daha büyük bir iş gücü için Kansas, Salina'daki küçük topluluğun ötesine geçti. Missouri, Kansas City'de yeni fabrikalar açıldı; South Bend Indiana; Trenton New Jersey ve Minneaplois, Minnesota. 1915-1919'dan itibaren tüm Lee fabrikaları talebi karşılamak için sadece Lee Union-Alls üretmeye odaklandı.

17 Mart 1917'de H.D. Lee Mercantile Company, merkezini Salina, Kansas'tan Kansas City, Missouri'ye taşıdı. Metronun daha büyük iş gücünden ve daha iyi navlun oranlarından yararlanarak, yeni 9 katlı genel merkez 20th & Wyandotte'de açıldı.

The Buddy Lee bebeği, Lee tulumlarını afişe etmek üzre tanıtıldı. Önümüzdeki 40 yıl boyunca, Lee tarafından sunulan yeni ürünlerin tanıtılmasına yardımcı oldu. İlçe fuarlarında ve vitrinlerde tanıtım başarısı kazanan Buddy Lee bebekleri önce kompozisyondan sonra da kalıplanmış plastikten yapıldı. Buddy Lee, oyuncak bebeği üretmenin maliyetini düşürdüğünde, 1960 yılında durduruldu. Buddy Lee, 1998'de şirketin 17-22 yaş arası erkeklere yönelik Can't Bust 'Em Dungarees serisini tanıtmak için geri döndü. Buddy Lee, "Man of Action", reklamlarda her türden kıyametten kurtulan kahraman bir figür olarak göründü ve rol arkadaşlarını jeaninin dayanıklılığına hayret etmeye sevk etti. Lee, 2006 yılında Buddy Lee'yi resmi olarak emekli etti.

Çalışan kovboylara ve şampiyon rodeo binicilerine danıştıktan sonra Lee, 9 inçlik "Kovboy Bel Tulumu" nu erkekler için (101) ve erkek çocuk (101B) denim olarak tanıttı. Lee, mevcut ve hevesli kovboylar ve rodeo şampiyonları ile marka sadakatini, onların özel ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak ürettiği kumaş, vücuda tam uygunluk ve özel kesimlerle kurdu. Bakır perçinler, kovboyun en değerli varlığı olan arka cepleri güçlendirmek ve eyerleri korumak için "çizilmez" dikişlerle değiştirildi. Lee Cowboy Pants daha sonra Lee Riders olarak tanındı.

Canton, Georgia, Canton Mills ile çalışan Lee, dayanıklı işçilik ve batı tarzı giyim için pazardaki en güçlü ve en mavi kotu geliştirdi. Lee tarafından özel olarak kullanılan bu yeni 11,5 oz. denim, yırtılması veya yırtılması daha zor, ancak esnek ve rahat olacak bir iplikle tasarlandı. 1931'de Lee, adını "Jelt Denim" olarak değiştirdi.

Lee, kovboy pantolonları, tulumlar, tulumlar ve oyun kıyafetlerinde 'kancasız tutturucu' kullanan ilk giysi üreticisiydi. Lee, yeni fermuarlı ön tulumları, tulumları ve oyun kıyafetlerini adlandırmak için ulusal bir yarışma düzenledi. Kazanan isim, çıkardığı sese göre "Whizit" idi. Babe Ruth'u ve diğer tanınmış ünlüleri kullanan reklamlar, Whizit'in hemen popülerlik kazanmasına yardımcı oldu. 1927 Ulusal Mısır Huskers Yarışması'ndan sonra çekilen bir fotoğrafta, kazanan on kişiden sekizi Lee Whizits giyiyordu.

Lee, Amerika’da mavi yaka tarafından giyilen iş kıyafetleri yaptı. "Büyük Lee Başarı Hikayesi" reklamları, çelik ve otomotivden demiryoluna ve havacılığa kadar kıyıdan kıyıya üretim tesislerinde Lee ürünlerini giyen işçileri kutladı. Bu, Lee'nin sloganını oluşturdu: Amerika'yı Oluşturan Jean Pantolon. 1937'de Lee, 6,4 milyon dolarlık satışla ülkenin en büyük iş giysisi üreticisi oldu.

İnan ya da İnanma, Lee'nin Jelt Denimi, Ripley’ ile işlenmemiş beton üzerinde 26 mil gezinebilirsiniz. Ripley, Lee'nin kaliteye ve dayanıklılığa olan bağlılığını kanıtlamak için Lee'nin Jelt Denim Tulumunu test etti. Düğmeler, 5 tonluk buhar silindiri ile ütülendikten sonra şeklini korudu. Denim, işlenmemiş beton üzerinde 42 km'lik bir yolda sürünerek hayatta kaldı. Bir adam, diğerinin giydiği tulumların ceplerinde durdu ve dikişler sağlam kaldı!

II. Dünya Savaşı sırasında Lee, Birleşik Devletler ordusu için gömlek, pantolon ve uçuş kıyafeti üreterek savaşı destekledi. Reklam vermeye devam eden Lee LIFE Magazine iş kıyafeti için tam sayfa reklamında şu uyarılar yer alıyordu: "Savaş koşulları Lee İş Kıyafetleri için artan talebi karşılamayı imkansız kılıyor. Lee Bayiniz hepsinden adil pay alıyor. Silahlı kuvvetlerdeki adamlarımızın ihtiyaçları karşılandıktan sonra yapabiliyoruz. Bayiniz Lee'nin dışında ise lütfen bir sonraki sevkiyatından sizin için bir tane ayırmasını isteyin. "

1946, ‘’twitch" etiketinin doğuşunu başlattı. Yeni 101 Lee Riders ile Lee, artık ünlü "Lazy S" dekoratif dikişlerini bugün arka ceplerde ve "Twitch" deri etiketinde kullanıma sundu.

Lady Lee Riders pazara tanıtıldı. 1947'de, bakir kalmış kadın jean pazarı Lady Lee Riders'ı “Otantik Kovboy Pantolonu, düğmeli, Sanforized, 8 oz. kaba dokuma denim görücüye çıktı. ”Erkek Riders ile aynı ön düğmeli, 5 cepli yapıya sahip olan Lady Lee Riders, aynı garantiye sahip oldu ve para garantisi verildi. 

Lee, 1952 Texas Eyalet Fuarı'nda 52 fit uzunluğundaki Big Tex'i giydi. 1952'de Lee, State Fair of Texas'ın 52 fit uzunluğundaki sembolü Big Tex'e gömlek ve pantolon dikmek için 364 saat çalıştı. Tek başına, şimdiye kadar üretilen en büyük otantik Lee Riders olan kotlar, 100 yarda kot ve 5.900 yarda iplik gerektiriyordu.

Denim'in iş kıyafetinden popüler kültür modasına geçişi başladı. 1953’te “The Wild One” da Marlon Brando ve 1955’in “East of Eden” ve “Rebel Without a Cause” filmlerinde James Dean gibi film yıldızları tarafından giyilen kot pantolon, satışları önemli ölçüde artırarak Amerikan gençliğinin bir sembolü haline geldi.

Lee, yeni ince ve şık, otantik batı kesimini sundu. Lee Westerners, sporda, hobileri ile uğraşırken, kampüste, işte veya eyer için ideal olan ilk kotları ve ceketlerdi. Lee'nin tescilli Westweave kumaşından yapılan bu hatlar, ince, otantik western kesim pantolon ve ceketlerde yeni bir konsept yarattı. Rodeo şampiyonu Casey Tibbs, Lee'nin sözcüsü olarak görev yaptı. 1960 yılında Lee, Lady Lee Westerners'a "hareket halindeyken kızlar" için teklifte bulundu.

Lise ve üniversite öğrencileri, ihtiyaçlarına yönelik, yeni Leesure'un teni saran jean için yapılan reklamları ile tanıştı. Yeni slogan olan "Yaşadığınız Yaşam için İhtiyacınız Olan Giysiler" i destekleyen Lee, uzun süre devam eden kalite garantisine moda vaadini de eklendi - hepsi istisnai bir fiyata.

Çan tabanlı kot pantolon ve ressam ceketleri üniversite sahnesinde popüler oldu. Unisex stiller ve tulumlardaki yeni arayışlar - bunları kayak kıyafeti olarak giyen üniversiteli kızların bunu giyip sonra dizlerini kesmesine ilk moda tulumunun ters çevrilebilir olmasına kadar erkekler ve kadınlar için çeşitli pantolon stilleri üretmeye itti.

Lee, "Leesure" takımına giriş yaptı. Beş cepli örgü jean'in öncülüğünü yaptığı Lee "Leesure" Suit, geleneksel ofis kıyafetlerine daha sportif bir alternatif sunuyordu. Leesure Wear, tüketiciye mümkün olan en iyi kumaştan yapılmış, iyi oturan, uygun şekilde şekillendirilmiş bir giysi sundu. Kuru temizlenebilir veya makinede yıkanabilir olan bu giysi, uzun ve tatmin edici hizmet vermek için tasarlanmıştır. Fiyatlar 4,95 ile 7,95 dolar arasında değişiyordu.

Lee işlemeli denim tasarımı modanın favorisi oldu. Daha sonra Charlies Angels'da rol alan süper model Shelly Hack'in yer aldığı bir kampanyada "Freeway Jeans" olarak tanıtılan pantolonlar genellikle Lee'nin Rainbow Jean olarak anılıyordu.

Lee'nin yeni sloganı "The Brand That Fits" piyasaya sürüldü. 1980'lerin başında Lee, daha geniş kesimler ve yüksek kaliteli streç denim kumaş ile kadınlara hitap eden London Riders da dahil olmak üzere kadınlar için birkaç yeni form ve kumaş piyasaya sürdü. Bu, şirketin ülkedeki en çok satan kadın jean üreticisi olmasını sağlıyor.

Lee jean ceketi, Rolling Stone dergisinin kapağını süsleyen rock yıldızı Bruce Springsteen ile birlikte yer aldı. Bundan daha iyisi olamaz. 

Riders, Wal-Mart ve K-Mart'ta bulunan, kitle pazarı için özel olarak tasarlanmış ayrı bir " easy-going, honest clothes " markası haline geldi.

Lee, Ulusal Denim Günü'nü meme kanseri araştırmaları için farkındalık yaratmak için tasarladı. Lee Ulusal Denim Günü, hem Lee tüketicilerini hem de çalışanlarını ilgilendiren bir nedeni bulmak için ekip içinde yapılan bir çalışmanın sonucuydu. Kapsamlı araştırmalardan sonra cevap netleşti: Göğüs kanseri. Lee, Lee Ulusal Denim Günü'nü tanıtmak ve meme kanseri farkındalığını teşvik etmek için ünlü bir sözcü tuttu. Katılmayı seçen şirketler, çalışanlarından çalışmak için kot pantolon giymeleri karşılığında 5 dolar bağış yapmalarını istedi. 1996'dan 2015'e kadar kampanya 98 milyon dolardan fazla para topladı. Kampanyadan yararlananlar arasında Susan G. Komen Göğüs Kanseri Vakfı, Eğlence Endüstrisi Vakfı Kadın Kanseri Programları ve Amerikan Kanser Derneği yer almaktadır.

Tüketiciler artık en sevdikleri kot pantolonlarını Lee.com'dan satın alabileceklerdi. Lee'nin çevrimiçi çıkışıyla aynı zamana denk gelen Fit Finder kioskları - tüketicilerin hangi stillerin kendilerine en uygun olduğunu belirlemelerine yardımcı olan şerit ölçülerle donatılmış bilgisayarlar - seçkin mağazalarda piyasaya sürüldü. Bu mağazalardaki satışlar ikiye katlanır.

Lee, ekstrem spor yaşam tarzından zevk alan 8-12 yaş arası erkek çocuklar için fit ve stil devrimi olan Pipes'ı tanıttı. Hareket kolaylığı sağlayan çok geniş bacakları, derin cepleri ve kontrast dikişleriyle abartılı silüetler, Pipes’a karşı kültür tavrı ile uyumlu bir görünüm kazandırdı.

Lee, streç kumaşını erkek kot kumaşında tanıtmaya başladı.2016'da piyasaya sürülen, yenilikçi, gizli elastik bel bandı ile eşleştirilen streç denim üretimi, Lee Extreme Motion'ı 2018 yılına kadar en hızlı büyüyen model olarak hızla yükseltti.

Miras niteliğindeki marka trendinden yararlanan Lee, arşivlerimizden esinlenerek modern stille uyarlanmış özel bir denim koleksiyonu sunuyor. 

Kurulduğu eyaletinde geçen 130 yılı aşkın bir sürenin ardından Lee merkezi Kansas'tan Kuzey Carolina'ya taşındı. Lee - Wrangler ve Rock & Republic markalarıyla birlikte - yaklaşık 50 yıldır VF Corporation'ın bir parçası olarak Lee yeni, bağımsız, halka açık bir şirket olan Kontoor Brands'ın bir parçası oldu ve merkezlerini Merriam, Kans'dan  Greensboro, N.C.'ye taşıdı.